logo bilbioteka
13
maj
2011

Książka „Kolory przeszłości” – zwodowana

   Autor: dyrektor   Kategorie: Galeria, Wydarzenia

W czwartek 12 maja w Domu Kaszubskim w Dębogórzu odbyła się promocja najnowszej książki Zygmunta Miszewskiego Kolory przeszłości, zorganizowana przez Wójta Gminy Kosakowo Jerzego Włudzika oraz Bibliotekę. W dziesięciu opowiadaniach składających się na tę książkę odnaleźć można bogaty obraz przeszłości naszej lokalnej Małej Ojczyzny, w którym odzwierciedla się zarówno wielka historia narodu, jak i indywidualne historie konkretnych postaci.
W Prologu swojego dzieła pisze Autor: Spoglądanie za siebie w poszukiwaniu faktów znamiennych dla ludzi, zamieszkujących określony obszar czy region, pobudzane ludzką ciekawością, zawsze było dla wielu czynnością frapującą. Gdy do tego sięga się po pióro, by opisać rozpatrywany fakt w świetle własnych, subiektywnych odczuć, staje się to zajęciem pochłaniającym na tyle określony czas, że przestaje się on liczyć. Temat zaczyna dominować nad całym tokiem postępowania, a pojawiające się nowe fakty stanowią o tym, że w owym cieście coraz więcej rodzynek. I w ten oto sposób literatura zwycięża nad czasem, a historia staje przed nami we wszystkich swoich barwach.

Słowo wstępne o Autorze wygłosiła Anna Kloka, a o samej książce – Karol Dettlaff. Wysłuchaliśmy również recitalu fortepianowego w wykonaniu Karola Dettlaffa, będącego formą podziękowania dla Pana Zygmunta Miszewskiego przede wszystkim za chęć odkrywania przeszłości, za ocalanie od zapomnienia dawnych dziejów gminy Kosakowo. Wyrazy podziękowania dla Autora złożyli również: Wójt Jerzy Włudzik, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Marek oraz Sołtys wsi Mosty Alina Merchel wraz z radą sołecką.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było oczywiście wodowanie książki Kolory przeszłości. Aktu tego dokonała Pani Alicja Matysiewicz, wypowiadając następujące słowa: Płyń w szeroki świat poprzez zatoki, morza, oceany. Przemierzaj lądy znane i nieznane. Po to, by chwałę ziemi kosakowskiej zanieść po wszystkie krańce globu ziemskiego. Niech wszystkie pokolenia poznają historię naszej gminy. Dotrzyj pod każdy dach, aby mieszkańcom nieobce były dzieje naszej małej ojczyzny. Zajrzyj do bibliotek naszych szkół i przedszkoli. Pokaż naszą miłość do małej ojczyzny, którą za nas na papierze utrwalił autor książki Pan Zygmunt Miszewski. Podczas wodowania „Matce Chrzestnej” towarzyszył Pan Mariusz Miszewski, syn Autora. Symbolicznie zwodowany pierwszy egzemplarz wręczono Panu Wójtowi, dzięki którego wsparciu finansowemu książka mogła się ukazać. Wszyscy zaproszeni Goście w prezencie od Wójta otrzymali książki z dedykacją Autora.

Gratulujemy Panu Zygmuntowi Miszewskiemu wydania kolejnej pozycji książkowej o historii naszej gminy i życzymy dalszych sukcesów, zwłaszcza na polu pisarskim.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

piątek, 13 maj 2011 o 15:37. Kategorie: Galeria, Wydarzenia. Skomentuj lub użyj trackbacka.
Strona wykonana przez - Nautil log
Szablon: InfoCreek.com
Udostępnij