Dsc 0173 Copy

Uśmiech to coś nieodłącznego w naszej pracy. Czasami zdarza się jednak, że jest w dwójnasób przydatny. Sobotni poranek (26 września) przywitał nas feerią deszczowych kropel smutnie pokonujących swoją drogę między chmurami a ziemią. Mimo to, wyposażeni w naszą tajną broń – słoneczny uśmiech, stawiliśmy się całym zespołem Biblioteki przy Domu Kaszubskim w Dębogórzu. Na zaproszenie Kosakowskiego Centrum Kultury współuczestniczyliśmy w organizacji rewelacyjnej, plenerowej imprezy – Pieszego Rajdu „Śladami Gryfa Pomorskiego”.

Punktualnie o godz. 11.11, cała grupa luźnym szykiem rozpoczęła swoją podróż przez dębogórskie, leśne trakty. Chwilę później zza chmur wyjrzało słońce, odwzajemniło nasze uśmiechy… i nie opuściło nas już do końca wycieczki (po co myśmy w ogóle zabrali ze sobą te parasolki???).

Wędrując przez las, przepięknie pachnący żywicą sosen, uczestnicy mieli okazję podziwiać pracę drwali jak i maleńkich mrówek. Tak pozytywnie nastrojeni dotarliśmy do Kazimierza, gdzie nasze biblioteczne serca swoją kaszubską gościnnością ujęli Gospodarze – sołtys Pan Grzegorz Flatau z Małżonką.

Łączka u podnóża kazimierskiej skarpy, pięknie odbijającej promienie słońca, wydała się nam idealnym miejscem do tego, aby przeprowadzić quiz poświęcony Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. W tym konkursie nie było przegranych. Każdy z uczestników, który odważył się podjąć wyzwanie, został przez nas nagrodzony m.in. egzemplarzem najnowszego wydania naszego czasopisma „Polska Gmina Kosakowo (gmina kaszubska)” oraz broszurą poświęconą jednemu z założycieli „Gryfa Pomorskiego”, księdzu Generałowi Józefowi Wryczy (w tym miejscu składamy podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk oraz Radnemu Gminy Kosakowo Michałowi Przysieckiemu za udostępnienie licznych egzemplarzy tego opracowania). Niemal u kresu wspólnej wędrówki mieliśmy również okazję wyjaśnić uczestnikom dlaczego jedna z przydrożnych kapliczek ma szczególne znaczenie dla partyzantów „Gryfa Pomorskiego”.

Nieco zmęczeni dotarliśmy ostatecznie do kresu wycieczki. Wild West Ranch, w którym uczestników ugościł Pan Adam Mazurek, okazało się cudownym miejscem, aby rozprostować spracowane nogi (nadal zastanawiamy się, po co myśmy w ogóle zabrali ze sobą te parasolki???).

Rozstawaliśmy się we wspaniałych nastrojach, a na pożegnanie ofiarowaliśmy Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Dębogórzu egzemplarz gry edukacyjnej „Niepodległa” (krzewienie postaw patriotycznych to przecież misja każdej biblioteki).

W tym miejscu pragniemy podziękować Dyrektorowi i Pracownikom Kosakowskiego Centrum Kultury za zaproszenie Biblioteki do współpracy przy organizacji tej imprezy. Z radością witamy każdą inicjatywę, dzięki której mamy szansę propagować czytelnictwo, również na świeżym powietrzu.

Fotograficzny, chronologiczny zapis powyższej relacji – znajdą Państwo poniżej. :)

poniedziałek, 28 wrz 2020 o 12:56. Kategorie: Wydarzenia. Komentowanie i pingowanie zabronione.