W niedzielę 10 czerwca br. odbyła się XV Uroczystość Odsłonięcia Tablic Pamiątkowych w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rewie

W tym roku Tablicami uhonorowano: kmdr Zbigniewa Przybyszewskiego, kpt. ż.w. Bronisława Gubała, kpt. ż.w. Edwarda Gubała oraz Augustyna Markowc (na wniosek Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo)Podczas tegorocznej uroczystości nastąpiło również przecięcie szarfy na postumencie poświęconemu żaglowcowi STS Generał Zaruski.

Tablicę Augustyna Markowca uroczyście odsłonili: Rodzina (Eugeniusz Markowc, Katarzyna i Marcin Majek) oraz dyrektor Kosakowskiej Biblioteki.

Augustyn Markowc – urodzony 9 czerwca 1861 r. w Rewie kaszubski armator. Od 1900 r. był właścicielem szkuty Henrietta – jednego z dziesięciu żaglowców stanowiących pierwsze statki handlowe w odrodzonej Polsce. To właśnie w Rewie, po symbolicznych zaślubinach Polski z morzem w 1920 r. podniesiono na nich polską banderę. Rodzina państwa Markowc, związana była od pokoleń z żeglarskim rzemiosłem. Współtworzyła oryginalną, lokalną kulturę rybacką regionu. Jednym z jej najważniejszych osiągnięć były szkuty – duże statki towarowe o niedużym zanurzeniu. Szkuta Henrietta uchodziła za największy i najstarszy żaglowiec rewski. Wyjątkowe znaczenie, wyróżniające Augustyna Markowc spośród innych rewskich szyprów ma fakt, iż osobiście przeprowadził remont swojej szkuty w 1907 r. Posiadał bardzo cenne na owe czasy umiejętości szkutnika. Gruntowny remont i przebudowa żaglowca dokonana własnoręcznie stanowiła wydarzenie bez precedensu w historii nie tylko szkut rewskich, ale i w szerszym środowisku lokalnym Pomorza. Pomimo sprzedaży szkuty w późniejszym czasie, państwo Markowc pozostali wierni pracy na morzu, zajęli się rybołówstwem. Należeli do najbardziej szanowanych mieszkańców Rewy. Augustyn Markowc zmarł 17 lutego 1940 r. w Rewie.

Sylwetki pozostałych uhonorowanych oraz szczegółowy opis uroczystości wraz z bogatą fotorelacją znajdą Państwo TUTAJ

piątek, 15 cze 2018 o 10:32. Kategorie: Inne. Komentowanie i pingowanie zabronione.